Forum PULS UM
Forum Gazety Studentów "Puls UM"

Chór - Co zrobić, aby zostać chórzystą?

czama - 2008-01-15, 19:05
Temat postu: Co zrobić, aby zostać chórzystą?
Mam pytanie - co należy zrobić, aby zostać członkiem chóru? Rozumiem, że trzeba przejść jakieś przesłuchanie? Na czym ono polega? Jak dobrze trzeba umieć śpiewać? Może jakieś przykłady utworów, które trzeba "wyciągać", aby się nadawać? :)
jula - 2008-01-15, 19:21

widziałam chyba jakies plakaty kiedy można przyjśc na ich spotkania - są rozwieszone na uczelni - jak zobacze to napisze

a poza tym to ostatnio byłam na ich koncercie - są niesamowici serio rewelacja - gratuluję !!!

czama - 2008-01-15, 19:39

Ogłoszenia są też w Pulsie UM, ale mnie interesuje bardziej, jakie umiejętności wokalne trzeba mieć. No i jak się to sprawdza.
aniQue - 2008-01-15, 19:50

chcesz zamienić prysznicowe śpiewanie na bardziej koncertowe ;) ?
czama - 2008-01-15, 20:29

No patrz, to wszyscy o tym wiedzą? :-D No kurczę! ;-)
jchelminska - 2008-01-15, 20:37

Aby śpiewać w naszym Chórze - owszem - trzeba przejść przesłuchanie. Przesłuchuje albo dyrygent (prof. Pałka) albo jego asystent (Paweł Łuczak).
Na przesłuchaniu sprawdza się przede wszystkim słuch muzyczny (tzn. czy kandydat potrafi zaśpiewać pojedyncze dźwięki, które słyszy), skalę głosu (śpiewa się po prostu gamę najwyżej i najniżej jak się da :) ), pamięć muzyczną (trzeba powtórzyć krótką melodię) i poczucie rytmu (należy wystukać zaprezentowany wcześniej rytm). I to chyba wszystko.
Być może brzmi to trochę strasznie, ale tak naprawdę trwa krótką chwilkę, wcale nie jest takie trudne, a zarówno Maestro jak i Paweł są bardzo życzliwi i nie stresują.

Prawda jest taka, że na każdych zajęciach uczymy się emisji głosu - czyli jak prawidłowo śpiewać. I jeśli na przesłuchaniu ktoś się bardzo denerwuje albo nie bardzo mu idzie, to ocenia się warunki (a nie już gotowe umiejętności) z nadzieją, że kandydat 'nadrobi' na zajęciach z emisji :grin:

Wszystkich niezdecydowanych serdecznie zapraszam!
Wbrew pozorom czas ucieka i studia się kiedyś kończą ;)

iza jankowska - 2008-01-16, 01:15

hej :)

uściślając wersję Justyny- dodam tylko, że wszystkich chętnych zapraszamy na próby, które odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek od 20 do 22 na sali Czarnej wszystkim doskonale znanej :)

ja sama tylko żałuję, że zdecydowałam się dołączyć do Chóru dopiero w połowie pierwszego roku studiów :) ale tak naprawdę każdy moment jest dobry- wszystko zależy od nas samych :) a my zawsze chętnie Was poznamy :))

pozdrawiam i zapraszam !!!!!

czama - 2008-01-16, 12:21

A na te próby to sobie można przyjść posłuchać i zobaczyć, czy trzeba od razu być przesłuchanym? ;-D
jchelminska - 2008-01-16, 15:15

Pewnie, że można przyjść posłuchać, nikt Cię do niczego nie będzie zmuszał ;)

Jeśli ktoś lubi śpiewać i lubi muzykę, to naprawdę może przeżyć niezapomnianą przygodę w chórze.
Gromadzą się tam wspaniali ludzie, a świadomość, że czasem wspólnie tworzymy coś pięknego dodaje skrzydeł w najtrudniejszych momentach :grin:

No i wyjazdy! Nie do opisania jest atmosfera konkursów - zwłaszcza międzynarodowych, a i sporą część świata można zwiedzić :)
Najbliższy wyjazd do Warszawy :!:

Jeszcze raz serdecznie zapraszam, bo naprawdę warto.

Madzia G. - 2008-01-16, 17:36

a ja od siebie dodam, jako że dopiero w tym roku dołączyłam do chóru, że również wszyscy chórzyści są bardzo życzliwi i chętnie pomagają, jeśli coś nie wychodzi ;p nasza niezastąpiona pani prezes specjalnie dla nas, nowych, organizowała dodatkowe spotkania, żebyśmy szybciej nauczyli się bieżącego repertuaru ;p
Hunia - 2008-08-24, 13:30

marzę o dołączeniu do Waszego chóru, z pewnością pojawię się na przesłuchaniu:)
Ziu89 - 2008-08-24, 17:09

mam pytanko czy trzeba umieć czytać z nut??
jchelminska - 2008-08-25, 20:27

Nie, nie trzeba czytać z nut :-) Wystarczy muzykalność i podstawowa umiejętność posługiwania się swoim głosem (powtórzenie dźwięków, melodii, zaśpiewanie gamy - patrz wcześniejsza odpowiedź na początku tematu).
Zapraszamy już od początku października! :-)

Hunia - 2008-08-25, 20:56

to dobrze:)
marta_prodigy - 2008-08-27, 21:40

hmm chyba na początku pazdziernika tez sie wybiore ;)
glos_spod_wanny - 2008-08-28, 00:39

I ja też! :grin: Nie mogę się doczekać :smile:
Hunia - 2008-08-28, 08:44

hyhy, zawsze o tym marzyłam - ciekawe, czy mnie zechcą.
rosa - 2008-08-28, 19:21

Ja rowniez bardzo bym chciala sie znalezc posrod chorzystow :mrgreen: wiec mam nadzieje ze sie spotkamy w pazdzierniku na owej slynnej sali (jak ja znajde ;) )
P.S. Czyli rozumiem ze najblizsze spotkanie jest dopiero 2 pazdziernika o godz. 20stej tak?? czy mozna Was posluchac gdzies wczesniej 'na zywo' :?: :mrgreen:

Hunia - 2008-08-28, 21:51

A gdzie owa sala się znajduje?
glos_spod_wanny - 2008-08-28, 22:17

iza jankowska napisał/a:
uściślając wersję Justyny- dodam tylko, że wszystkich chętnych zapraszamy na próby, które odbywają się w każdy poniedziałek i czwartek od 20 do 22 na sali Czarnej wszystkim doskonale znanej :)

Czyli tam gdzie jutro piszemy test:)

aniQue - 2008-08-28, 22:59

Cytat:
hmm chyba na początku pazdziernika tez sie wybiore ;)

uuu....będzie dym :D
sala Czarna jest w Collegium Anatomicum.o resztę zawsze można dopytać :)

Hunia - 2008-08-31, 09:28

dziękuju, bo mi sala Czarna nie jest znana, bo nasz wydział nie pisze testu z języka. Czyli w Collegium Anatomicum... mam mapę, to trafię. Kurde, ja się boję tego roku akademickiego... ja mam taką słabą orientację w terenie, nie wiem jak ja się połapię w tym wszystkim.
czama - 2008-08-31, 11:44

Sala Czarna jest najbardziej znana i tam chyba każdy rok ma jakieś zajęcia, więc na pewno szybko ją poznasz :) Jak już trafisz do anatomicum, to każdy student/pracownik będzie w stanie wskazać Ci tę salę :)

A jakbyś chciała trafić sama, to od wejścia sala czarna jest do przodu i w górę, tzn. zaczyna się na poziomie 1 piętra, ale chyba łatwiej wejść na nią z drugiego piętra.

aniQue - 2008-09-07, 14:15

czama napisał/a:
Sala Czarna jest najbardziej znana i tam chyba każdy rok ma jakieś zajęcia, więc na pewno szybko ją poznasz :)

wypraszam sobie :P byłam na niej tylko 2 razy ^^ :arrow: na immatrykulacji i na egzamie z chemii :P

misia - 2008-09-13, 16:42

Pytanie już padło ale bez odpowiedzi więc ponawiam ... kiedy jest 1 próba na którą można przyjść?
Czy każdy przechodzi przez przesłuchania do chóru? Jeśli ktoś przyszedłby i powiedział, że jest altem, doświadczenie jako chórzysta chóru mieszanego około 8 lat to 'rekrutacja' wygląda tak samo?
Nie żeby to był dla mnie jakiś problem ... pytam z ciekawości :-)
No i czy przyznawać się, że się spiewało czy nie? ;-)

Ps. interesuje mnie jakie utwory śpiewa chór (tzn nie pytam o gatunki tylko o konkretne utwory - nie licząc 3 podstawowych na inauguracje ;-))
Jakiś stały repertuar?

[ Dodano: 2008-09-13, 17:45 ]
i czy wogóle studenci SUM mogą śpiewać w chórze? ;-)

czama - 2008-09-13, 18:32

Być może ta strona Ci podpowie:
http://www.chor.ump.edu.pl/

misia - 2008-09-13, 21:26

dzięki, ale niewiele ... znalazłam jedynie utwory
Hunia - 2008-09-14, 13:39

dalej w poniedziałki i czwartki od 20 do 22? Coś mi się zdaje, że strona dawno nie aktualizowana, więc pytam.
jchelminska - 2008-09-14, 14:35

misia napisał/a:
Pytanie już padło ale bez odpowiedzi więc ponawiam ... kiedy jest 1 próba na którą można przyjść?
Czy każdy przechodzi przez przesłuchania do chóru? Jeśli ktoś przyszedłby i powiedział, że jest altem, doświadczenie jako chórzysta chóru mieszanego około 8 lat to 'rekrutacja' wygląda tak samo?
Nie żeby to był dla mnie jakiś problem ... pytam z ciekawości :-)
No i czy przyznawać się, że się spiewało czy nie? ;-)

Ps. interesuje mnie jakie utwory śpiewa chór (tzn nie pytam o gatunki tylko o konkretne utwory - nie licząc 3 podstawowych na inauguracje ;-))
Jakiś stały repertuar?

[ Dodano: 2008-09-13, 17:45 ]
i czy wogóle studenci SUM mogą śpiewać w chórze? ;-)

Hej! Zapraszamy na próbę 2.10 w czwartek.
Jeżeli chodzi o repertuar (czy też dokładnie utwory) polecam serwer youtube.com, tam wpisz nazwę chóru i wyskoczy Ci wiele naszych utowrów. Śpiewamy sakralną, rozywkę, ludowe, kolędy, duże dzieła wokalno-instrumentalne itd. ;-)
O swoim doświadczeniu porozmawiasz z prof. Pałką i pan prof. zdecyduje czy trzeba Cie przesłuchiwać czy nie.
Oczywiście studenci SUM jak najbardziej mile widziani :-)

misia - 2008-09-14, 15:43

dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam
glos_spod_wanny - 2008-09-15, 16:30

2.10, czyli wtedy kiedy jest uroczyste rozpoczęcie? o 20? Fajnie :D
undomiel - 2008-09-18, 08:38

Ja też mam wielką ochotę co by się do chóru zapisać:D Mam tylko nadzieję że moje zdolności muzyczne okażą się wystarczające;)) do zobaczenia;))
ansinus - 2008-11-21, 18:07

Wiem, że listopad chyli się już ku końcowi i rozpoczęcie roku dawno za nami... ale nawał różnych zobowiązań i choroba uniemożliwiły mi zainteresowanie się chórem wcześniej... :( Mam pytanie: czy jeszcze teraz istniałaby możliwość przesłuchania i dołączenia do chóru? :)
Mam kilkuletnie doświadczenie chóralne jako II sopran :smile:

jchelminska - 2008-11-21, 23:40

Jasne, przyjdź chwilę przed próbą w poniedziałek albo czwartek. Niedawno kolędy zaczęliśmy, więc to raczej dobry moment ;)
Rojka - 2009-10-03, 22:18

A jak z zapisami w tym roku?
jchelminska - 2009-10-04, 10:03

Jak co roku :-))) Dołączyć można w każdej chwili - zapraszamy w poniedziałki i czwartki chwilę przed 20:00 do Sali Czarnej coll. anatomicum. Wystarczy zgłosić się do kogoś 'z kadry' i powiedzieć, że jest się nowym. Krótkie przesłuchanie i po sprawie ;-)
Pozdrowienia!

ania91 - 2010-09-23, 21:16

witam;) chciałabym dowiedzieć się kiedy w tym roku zaczynają się próby, bo jestem bardzo zainteresowana przyjściem na przesłuchanie;p
ale-czemu - 2010-09-23, 21:17

oo ja tez ;)
rosa - 2010-09-27, 14:19

Hej:)
Na przesłuchanie można przyjść w każdy poniedziałek i czwartek, najlepiej przed 20:00 do Sali Czarnej już od najbliższego poniedziałku czyli 4.10.2010r. :) Serdecznie zapraszamy :)

igoriosso - 2011-01-10, 23:52

a ja nadal polecam http://www.chor.ump.edu.pl !!
Nikołajewna - 2011-01-15, 23:42

A jeżeli ktoś nigdy nie miał doświadczenia z profesjonalnym śpiewem, lubi sobie zaśpiewać do różnych piosenek, ale też z różnym skutkiem....to ma czego szukać na chórze, z nadzieją na poprawę tego miernego stanu śpiewania?...
Betty - 2011-01-16, 01:38

Czy kiedyś ktoś kompetentny ocenił Twój "mierny stan śpiewania"? Jeśli nie to może warto wybrać się na próbę 8)
czama - 2011-01-16, 10:31

Chór w swoich reklamach kiedyś zachęcał do zgłaszania się tych, którzy śpiewają pod prysznicem. Więc może wystarczy chęć ;) Choć pewnie jak ktoś burzy ogólne wrażenie harmonii, to pewnie nie może stanowić większej śpiewającej całości :)
rosa - 2011-01-16, 11:10

Rok temu też się sama nad tym zastanawiałam. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przyjdź!! Nie przekonasz się dopóki sam/a nie sprawdzisz ;) Mi się opłaciło! Teraz chór to największa przyjemność na tych studiach. Polecam każdy poniedziałek i czwartek przed 20:00 w sali czarnej :)
tycjann - 2011-07-18, 16:58

Ooo, ja też bym chętnie spróbowała! To świetna inicjatywa :D :D. Da się połączyć te próby dwa razy w tygodniu z nauką? ; )
aniQue - 2011-07-19, 15:39

obecnym prezesem chóru (a na pewno w minionym roku akademickim) była dziewczyna, która studiowała farmację - sądzę, że się da :)

spróbuj, wciągniesz się i przynajmniej nie będziesz żałować, że całe studia nie robiłaś nic konstruktywnego poza nauką :)

xjoancatherine - 2011-08-08, 23:12

Ciekawi mnie bardzo chór- śpiewam po różnych mniejszych lub większych chórkach szkolnych/kościelnych/młodzieżowych już od 6 lat z hakiem, więc wiem ile przyjemności to daje. Martwię się tylko, że nie dam rady z nawałem nauki- zwłaszcza że dojazdy trochę zajmują. Po próbie są jakieś wygodne nocne w różnych kierunkach?? ;] I czy można liczyć na wyrozumiałość wykładowców w przypadku gdy np. ominie się jakiś super-mega-omg-świat-bez-tego-zginie ćwiczenia z powodu wyjazdu/występu itp (o ile zdarzają się takie sytuacje)?
rosa - 2011-08-29, 11:54

Przeważnie wykładowcy rozumieją takie wyjazdy, co jednak nie oznacza, że trzeba będzie ten mega-ważny egzamin/zaliczenie zdać w innym terminie.

I tak, da się pogodzić naukę z próbami. Znam osoby które studiowały po dwa kierunki i jeszcze znajdowały czas na próby i koncerty.

Tak więc, ponownie zachęcam :)

igoriosso - 2011-10-07, 15:43

m.wiacek - 2011-11-22, 23:23

Ja jeszcze dodam, że zapraszamy szczególnie gorąco ;) Panów! I tych, którzy do tej pory próbowali swoich sił tylko przy goleniu jak i tych, którzy mieli już okazję pośpiewać w chórze :)

Chór to świetna odskocznia, przyjaźnie na lata, a ile pięknych emocji można przeżyć!!!

I wierzcie mi, da się wszystko pogodzić z nauką!

igoriosso - 2012-09-21, 22:47

Nabór 2012/2013 otwarty :-)
zapraszamy nowych studentów do wspólnego śpiewania!
Pierwsza próba w tym roku już 1.10.2012 godz. 20:00 Sala Czarna Collegium Anatomicum

IgorD.

ola18 - 2012-09-21, 23:37

ciekawa propozycja, lubię spiewać, ale profesjonalistą to ja nie jestem :)))
Koral - 2012-09-22, 11:53

Ja też lubię śpiewać i kiedyś chciałam śpiewać w chórze, więc pewnie wpadnę ;)
Nikołajewna - 2012-09-23, 12:19

Czy osoby spoza naszej uczelni też mogą śpiewać w chórze UMP?
Soy - 2012-09-24, 18:35

Jak długo trwa próba?
Koral - 2012-10-03, 17:15

2 godziny :)

A ja mam pytanie, czy jak się nie zjawię na jednej próbie to będzie wielki dramat? Bo coś mi wypadło i nie wiem, czy dam radę dotrzeć, a ja nowo-przyjęta jestem ;) .

igoriosso - 2012-10-04, 00:05

Witajcie ;-)
próby trwają standardowo 2h w pon i czw od 20 do 22. Nie trzeba być profesjonalistą, praktyki się nabywa z próby na próbę, każdy kiedyś zaczyna!
Nic się nie stanie jak się ominie kilka prób! ;-)
Osoby z innych Uczelni jak najbardziej mogą u nas śpiewać!

na zachętę do przeczytania artykuł naszej Koleżanki Dominiki odnośnie wrześniowego wyjazdu do Hiszpanii:
ARTYKUŁ

pozdrawiam i... do zobaczenia!
IgorD.

Wasyl - 2012-10-11, 16:19

A ja chciałabym uściślić jeśli chodzi o frekwencję: czy można przychodzić na 1 próbę w tygodniu czy to jednak za mało? Poniedziałki nie bardzo mi pasują...
Koral - 2012-10-11, 16:34

Właśnie też o to chciałam zapytać. Bo istnieje prawdopodobieństwo, że mnie też poniedziałki przestaną pasować...
mickey_mouse - 2013-09-11, 21:58

Witam :)
Wiadomo już kiedy odbędzie się pierwsza próba chóru w nowym roku akademickim? Jestem świeżakiem na UMP, któremu marzy się śpiewanie w tak wspaniałym chórze (chociaż stresuje mnie wątpliwość, czy się nadaję, ale chcę spróbować) i nie wiem kiedy mogłabym się stawić na przesłuchanie... :)

rosa - 2013-09-12, 08:55

Witam!

Pierwsza próba odbędzie się 30 września o godz. 20 w sali Czarnej (=s.Różyckiego) w Collegium Anatomicum ul. Święcickiego 6. :)
Wszystkich chętnych, Panów również ;) , zapraszamy przed godz. 20 na przesłuchanie.

Do zobaczenia 30 września 2013r !
Róża

[ Dodano: 2013-09-30, 13:15 ]
Niestety dzisiejsza próba 30.09 została odwołana. Wszystkich chętnych zapraszam w czwartek 3.10 i kolejne próby na przesłuchania :)