FAQ DLA STUDENTÓW      ANKIETA      GAZETA PULS UM      REGULAMIN      FORUM      GALERIA

Forum PULS UM Strona Główna Forum PULS UM
Forum Gazety Studentów "Puls UM"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat
 Ogłoszenie 

Puls UM – tu warto być!

Zapraszamy na kolejne zebranie Redakcji
w poniedziałek 24 marca, o godzinie 19:30 w D.S. Eskulap

Nie krępuj się i dołącz do nas*

*Mamy ciasteczka. Przeważnie.

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak jest na III roku?
Autor Wiadomość
Alka 
Użytkownik

Wydział Lekarski I
Kierunek: Lekarski
Rok: III
Typ studiów: stacjonarne
Wysłany: 2008-08-30, 12:21   

hej hej! podczepię się pod ten temat jako że dotyczy III roku;) jak to na nim w ogóle jest? co osoba to inna opinia i w sumie to nie wiadomo czy nastawiać się na luzy czy na zapieprz ogólny!! to jak to będzie?? ;)

Poziom: 5 HP   0%   0/81
   MP   100%   38/38
   EXP   76%   10/13
czama 
Guru

Wydział Lekarski I
Typ studiów: dzienne
Wysłany: 2008-08-30, 14:15   

Czemu mam wrażenie, że już o tym pisałem? :) A może komuś mailem, prywatnie... ok :)

Tak więc według mnie na III roku jest większy zapieprz niż na II roku. Na II w pewnym momencie pojawiało się takie odsapnięcie (w styczniu-marcu), a tutaj zapieprz bieżący płynnie przechodzi w egzaminy.

Rytm nauki wyznacza patomorfologia, na której w ciągu całego roku (tj. 18 zajęć dydaktycznych + 4 takich jakby powtórek + 4 sprawdzianów) musisz przerobić Patologię Robbinsa, która ma coś koło 1000 stron. Fakt, że nie wszystko trzeba umieć, ale ja patrząc na te 50 stron A4 myślę sobie, dlaczego nie chciało mi się dobrze nauczyć tych kilkunastu stron na każde histo...
Zajęcia zależą od asystenta; asystent ma bardzo dużą władzę w katedrze, tzn. teoretycznie mając luźnego asystenta możesz nie umiejąc nic zaliczyć rok (bo sprawdzian semestralny poprawiasz właśnie u asystenta).

Drugim przedmiotem wyznaczającym rytm pracy jest mikrobiologia. Generalnie na sprawdzian z mikrobów uczysz się tyle, co na jedne zajęcia z patomorfologii, więc nie są one aż takie złe. Za to atmosfera na zajęciach jest dużo gorsza, co może zniechęcić do przedmiotu. Mikroby są powszechnie nie lubiane, choć ja się Wam przyznam, że mi się ten przedmiot podobał, bo jest względnie konkretny (argument -> wartość np. choroba -> patogen, patogen -> antybiotyk), a nie tak "humanistyczny" (czyli opisówka) jak patomorfologia.

Trzecim takim przedmiotem będzie w II semestrze farmakologia, którą też szczerze mówiąc lubiłem. Tutaj partie materiału są większe niż na mikrobach, a sposób egzekwowania wiedzy zależy od asystenta - niektórzy pytają co zajęcia, inni robią 2 sprawdziany w roku <- ja tak miałem i nie żałuję, choć i tak sam z siebie uczyłem się na bieżąco. Farmy trzeba się uczyć na bieżąco.

Oprócz tego są pomniejsze przedmioty, których uczymy się zrywami:
- patofizjologia - posiada kilka siedzących zajęć w I semestrze, na które teoretycznie trzeba wszystko umieć, ale w praktyce raczej się mało o tym wie <- szczególnie, jak jest to Twoja 9-11 godzina zegarowa funkcjonowania naukowego. Potem jest wielki sprawdzian pod koniec semestru.
W II semestrze jest 5 zajęć w trybie klinicznym i znowu sprawdzian. W międzyczasie są przypadki (zdawane ustnie u profesora). W efekcie bodajże 120 osób / 280 na roku ma z tego wyjście, z czego może z 5-8 osób to wyjście oblewa. Gorzej potem z egzaminem, ale jest niski próg (50%), więc w sumie na wakacje z niezdanym pato zostało kilkanaście osób. Niedługo mnie czeka ponowne spotkanie z tym przedmiotem, zobaczymy, jak będzie :)
- rko - moim zdaniem wzór zajęć klinicznych - mało materiału (ok. 30 stron z książki o anestezjo + skrypt z I roku + 3 wykłady), ale za to dokładnie przerobione, dużo zajęć praktycznych (właściwie całe zajęcia są praktyczne), rewelacyjne scenki symulujące sytuacje, które mogą zdarzyć się Wam w karetkach, a potem zaliczenie w tej samej formie
- parazyty - dużo abstrakcyjnego materiału, bardzo miła atmosfera na zajęciach, bardzo trudne zaliczenie, które jednak większość zdaje :)
- socjologia - siedzisz, słuchasz, a niektórzy piszą pracę lub robią referaty [taki odpowiednik psychologii klinicznej z II roku]
- interna - tu każdy ma inaczej; ogólnie: najpierw seminarium, potem wyjście na oddział; badanie przedmiotowe, podmiotowe; dużo czasu, można się wszystkiego spokojnie nauczyć, a jakby grupy były trochę mniejsze, to byśmy się nauczyli jeszcze więcej; potem piszemy historię choroby danego pacjenta i musimy go zbadać wszystkimi możliwymi sposobami; zajęcia na Szamarza bardzo sympatyczne i w miłej atmosferze; trudność zaliczenia zależy od asystenta, powtarzają jednak na zajęciach, że "to wszystko dopiero będzie", dlatego ponoć nie wszyscy pytają bardzo dokładnie
- pediatria - miła atmosfera, traktowanie jak partnerów; seminarium + klinika; badanie przedmiotowe i podmiotowe, choroby wieku dziecięcego, a połowę czasu stanowią zajęcia niestandardowe tzn. wizyta w żłobku, domu dziecka, szkole i przychodni <- celem zajęć jest nauka łapania kontaktu z dzieckiem
- deontologia - wykłady, na które nie trzeba chodzić; praca, którą trzeba napisać; chodzą pogłoski, że nikt jej nie czyta, a pani w katedrze na moje pytanie, czy zdałem, bo nie wiem, jakie są wymagania, mówi, że nie ma żadnych ;) minusem jest konieczność przejechania się do Hospicjum Palium na Osiedle Rusa (tzn. przedstawiciel grupy) <- ale wycieczka się opłaca, bo warto zobaczyć, co można zrobić, aby ludziom ulżyć w ostatnich dniach życia
- etyka - wybór księdza i "cywila" - nuda lub dyskusja; zaliczenie na podstawie obecności; ponoć u cywila lepiej
- propedeutyka onkologii - wykłady, czasem sprawdzają obecność, czasem nie; zaliczenie na pdostawie obecności i książkę jeszcze za darmo dostaliśmy :)
- zapomniałbym o najważniejszym - diagnostyka laboratoryjna - świetny przedmiot, świetna katedra, świetny prof. Torliński - po prostu sama przyjemność chodzić na zajęciach, uczestniczyć w nich, być aktywnym, uczyć się na nie, zdawać zaliczenie (które jest w miarę trudne, oblewa je może od 1/3 do połowy studentów), zdawać egzamin (który zdają wszyscy, którzy nie napiszą na nim jakichś głupot i wszystko się będzie trzymało kupy); w głosowaniu na moim roku wykłady prof. Torlińskiego zostały uznane za najlepsze na III roku, z czym się absolutnie zgadzam i zapraszam w imieniu profesora na nie :) polecam też iść fakultet z medycyny laboratoryjnej - potrzebny jest do egzaminu, a prof. Torliński jak zwykle świetnie tłumaczy (ech, chyba się zakochałem... :)))

Poziom: 45 HP   11%   771/7015
   MP   100%   3349/3349
   EXP   98%   209/213
Zunia 
Początkujący

Wydział Lekarski I
Kierunek: lekarski
Rok: V
Wysłany: 2008-08-30, 15:57   

Czama, ja Cie chyba ozloce za te posty!! :D

P.S. Dlaczego na forum nie ma opcji "wyslij kwiaty"??? ;)

Dzieki serdeczne,
pozdrawiam :)

Poziom: 2 HP   0%   0/30
   MP   100%   14/14
   EXP   50%   4/8
czama 
Guru

Wydział Lekarski I
Wysłany: 2008-08-30, 18:24   

Powinna być jeszcze opcja "podziękuj w naturze" ;-P

MP   100%   3349/3349
   EXP   98%   209/213
meago 
Bywalec

Wydział Lekarski I
Kierunek: lekarski
Rok: VI
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2008-08-30, 19:53   

Hm a co na to Luba? :D

Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   31%   7/22
asiag 
Bywalec

Wydział Lekarski I
Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-08-30, 20:06   

Poddaję się :roll: Ja już po prostu nie mam sił, żeby go upominać tutaj :evil: Czama tylko na forum jest taki odważny, poza nim to przygniata go ciężki pantofel mojej władzy :twisted:

Poziom: 10 HP   0%   0/230
   MP   100%   110/110
   EXP   63%   14/22
czama 
Guru

Wydział Lekarski I
Wysłany: 2008-08-30, 21:49   

Och, Ptysiu, wydało się wszystko... czym jeszcze mogę Ci służyć? :-*

MP   100%   3349/3349
   EXP   98%   209/213
Alka 
Użytkownik

Wydział Lekarski I
Wysłany: 2008-08-31, 12:01   

hmmm...no odpowiedź jakby nie patrzeć wyczerpująca :P DZIĘKUJĘ bardzo!! ;)

MP   100%   38/38
   EXP   76%   10/13
czama 
Guru

Wydział Lekarski I
Wysłany: 2008-08-31, 12:42   

Spoko, polecam się na przyszłość :)

MP   100%   3349/3349
   EXP   98%   209/213
Alka 
Użytkownik

Wydział Lekarski I
Wysłany: 2008-09-01, 18:31   

No to skoro taki chętny jesteś :razz: to mam jeszcze jedno pytanie ;) Czy którąś z tych książek muszę koniecznie mieć swoją?? W sensie czy będzie przydatna jeszcze kiedyś tam w odległej przyszłości i warto w nia zainwestować i kupić po prostu?
A tak ogólnie to wtrącę jeszcze jedną uwagę-wkurza mnie nasza biblioteka! Tam zawsze albo "jeszcze" nie ma, albo "już" nie ma potrzebnych książek!! Czy oni mają jakeiś książki widmo czy tylko ja nie mogę nigdy na nie trafić!! :?

MP   100%   38/38
   EXP   76%   10/13
Odpowiedz do tematu